Soudom
Střední odborné učiliště Domažlice
Domovská stránka > O nás > Naše škola > Školní rok 2016/2017 > Leden > Třetí den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji
Newsletter
Vložte svoji emailovou adresu a už vám neuteče žádná zpráva ze školy. Tato služba je zdarma a odběr lze kdykoliv zrušit.

Newsletter
Můžete se kdykoliv odhlásit.

Třetí den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji

Třetí den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji

Začátek v 26.01.2017 v 10:10

Prezident České republiky Miloš Zeman přijel v pořadí již na čtvrtou návštěvu Plzeňského kraje. V úterý se setkal s hejtmanem, navštívil Škodu JS a Třemošnou. Ve středu se Miloš Zeman přesunul na Tachovsko a návštěvu ukončil ve čtvrtek na Domažlicku

 
zobrazit vše
 
  10:15

Vítáme vás u dnešní on-line reportáže. Dnes dopoledne bude Miloš Zeman besedovat se studenty v domažlickém učilišti. Ke škole podle plánu přijede v 10:55 hodin, pak bude následovat setkání s řediteli středních škol z celého kraje. Po půl dvanácté bude následovat setkání se studenty domažlických středních škol. To proběhne v suterénu budovy v prostoru, který byl dříve krytem civilní obrany a nyní slouží jako cvičební sál. „Prezidentskému protokolu jsme nabízeli reprezentativnější prostory školní jídelny, která je navíc v přízemí, ale vybrán byl bývalý kryt, který je prostornější," uvedla ředitelka SOU Domažlice Zdeňka Buršíková. Prezident bude muset cestou do suterénu zdolat 24 schodů.

  10:31

Prezident Zeman z domažlického středního odborného učiliště, které navštíví ve čtvrtek před polednem, neodjede s prázdnou. „Naši žáci-truhláři pro pana prezidenta vyrobili z masivního dřeva šachovnici ve tvaru knihy a obráběči kovů a mechanici-seřizovači připravili šachové figurky. Jedna sada je z duralu a druhá z mosazi. V rámci kroužku mechatroniky žáci na drátořezu vyrobili do šuplíčku šachovnice z tvrzeného polystyrenu úložiště pro šachové figurky. Na tomto dárku se projevila spolupráce hned několika oborů naší školy dohromady," pochvalovala si ředitelka Zdeňka Buršíková.

  11:00

Jako první čeká v budově Středního odbornéo učiliště Domažlice prezidenta setkání s vybranými řediteli středních škol v Plzeňském kraji, jednání probíhá za zavřenými dveřmi.

  11:19

Miloše Zemana v Domažlicích vítaly dívky v barevných chodských krojích. „Á, Chodsko!" prohlásil prezident a ochutnal na přivítanou tradiční chodský koláč. Nyní je prezident v učilišti, kde debatuje s řediteli místních středních škol.

7484190
  11:35

Miloš Zeman se po setkání s řediteli nyní přesune na besedu se žáky středních škol. Čeká na něj padesátka studentů domažlického gymnázia, stejný počet žáků z místní obchodní akademi a několik stovek „domácích" – žáků a žákyň středního odborného učiliště.

  11:40

Miloš Zeman už beseduje s žáky středních škol. „Tolik lií v krytu, kde se setkání koná, ještě nikdy nebylo," řekla s úsměvem ředitelka domažlického SOU Zdeňka Buršíková.

  12:08

Prezident od domažlických studentů dostane hned několik darů. Kromě šachovnice z masivního dřeva půjde o originální popelník, kadeřnický poukaz a tradiční chodský koláč. Více ZDE.

  12:36

Miloš Zeman se z Domažlic přesunul do Kdyně, kde ho nyní čeká setkání s představiteli města a také se starosty okolních obcí.

  12:44

Prezidenta ve Kdyni přivítal starosta Jan Löffelmann, kterému Miloš Zeman předal dárek k jeho nedávným 75. narozeninám - kravatu. Dále prezident ocenil také jeden z koníčků starosty, kterým je kouzlení. Na příjezd prezidenta čekaly před Městským úřadem desítky lidí.

  12:45

Prezident Zeman si vybral k návštěvě domažlické učiliště, aby podpořil technické vzdělávání. „Jen právníci a ekonomové naši zemi neuživí," řekl při besedě se studenty v suterénu učiliště.

  12:51

Student oboru kadeřník z domažlického SOU Jiří Bezdík se prezidenta zeptal, zda je spokojen se svým kadeřníkem, ke kterému chodí. Miloš Zeman odpověděl: „Mám dobrého kadeřníka, jmenuje se Sebastian, chodí mne stříhat jednou měsíčně, doufám, že je to na mě trochu vidět. Jeho honorář je asi stonásobně nižší než je honorář kadeřníka francouzského prezidenta F. Hollanda. Nedávno byl v Praze a vzhledem k tomu, že nedávno proběhla aféra s neskutečně velkým platem jeho kadeřníka, tak jsem mu pořád díval na těch pár chlupů na hlavě a přemýtal jsem, za co vlastně tomu kadeřníkovi platí. Já mám ještě bohatý, hustý vlas, takže když mě Sebastian ostříhá, tak včetně dýška dostane 700 korun. Je to asi dost, v Novém Veselí na vysočině mě ostříhali za 60 korun, ale zase moje žena říkala: „Nevycházej aspoň 14 dní z domu, protože vypadáš jako oškubaná slepice."

  13:00

Studentka Kokaislová z domažlického gymnázia se prezidenta zeptala na jeho názor ohledně možného volnějšího ozbrojování civilistů v případě ohrožení jejich osobní bezpečnosti a pro případnou obranu při teroristických útocích. „Dodatek americké ústavy říká, že každý svéprávný občan má právo na svoji zbraň. Mně to připadá rozumné. Když jsem se dozvěděl například o vraždách v pařížském klubu Bataclan, tak mě napadlo, že kdyby tam měl někdo zbrojní průkaz a v kapse pistoli, tak by tam nebylo takové masové vraždění, ke kterému došlo. I policisté říkají, že nemohou být všude. A pokud policistům pomohou ozbrojení občané, nejen v případě teroristického útoku, ale vzpomeňte si třeba na útok v Uherském Brodě, tak by to mohla být výhoda. Mimochodem, moje manželka má také pistoli."

  13:21

Žáci oboru truhlář vyrobili pro prezidenta šachovnici z masivního dřeva, figurky z duralu a mosazi připravili na CNC stroji žáci oboru obráběč kovů. Vnitřní prostor připravili žáci z kroužku mechatroniky. Prezidentovi předal jeden z dárků, který pro něj domažlické učiliště připravilo, žák Milan Polák.

7484424
  13:31

Prezident nyní debatuje s občany města Kdyně. Beseda se koná v parku, který se nachází hned vedle Městského úřadu.

  13:57

Zeman poobědvá ve Kdyni za několik minut v restauraci Černý orel. „Pan prezident si menu vybral sám. Podává se hříbkový krém s praženými mandlemi, grilovaný telecí hřbet s husími játry, cibulovou marmeládou na portském víně a estragonu, šťouchané brambory s pečenými kaštany na másle a jako dezert panna cotta s malinovou omáčkou a čerstvými borůvkami," řekla provozní restaurace Kateřina Kindelmanová s tím, že tak významnou osobnost hostí jejich restaurace poprvé.

  14:13

Na setkání v kdyňském parku dorazilo asi 200 lidí. Prezident dostal krchlebský koláč, hejtman Josef Bernard také, ale vzhled k síle své politické funkce menší než prezident. Oba pak obdrželi i obraz utvořený netkanou textilií stylem aradecor, což je kdyňský patent. Obrazy vytvořila legenda aradecoru Milada Hynková.

 

  14:21

Na domažlické besedě se Miloš Zeman vyjádřil i k myšlence evropské federace. „Evropská unie už je svým způsobem federací. Lisabonská smlouva je takovou její ústavou. Je to federace velice neschopná a vedená neschopnými lidmi. Důkazem je to, že nebyla až dosud schopna chránit své vnější hranice. I dobrá myšlenka může mít špatné provedení, což je případ Evropské unie."

  15:04

Po obedě v restauraci Černý orel čeká prezidenta Miloše Zemana poslední část návštěvy Plzeňského kraje. Tou bude tisková konference, na níž bude přítomen i hejtman Josef Bernard. Tisková konference by měla začít v 15:30.

  15:37

Závěrečná tisková konference už začala.

  15:48

Ještě před tiskovou konferencí prezident v Kdyni trpělivě odpovídal na otázky občanů. Kdyňské například zajímal názor prezidenta na přebytek státního rozpočtu, proč není regulované soukromé školství, jak se těší na setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, zda bude znovu kandidovat na prezidenta ČR a jestli ještě někdy přijede do Kdyně. Miloš Zeman při té příležitosti připomenul, že město navštívil již přibližně dvacetkrát. Jednou dokonce i se svým proslulým volebním autobusem.

„Pamatujete si, že jsem tady byl s autobusem Zemákem, pane starosto?" prohodil směrem ke starostovi Janu Löffelmannovi. Ten vtipně odvětil, že si to sice pamatuje, ale jelikož tehdy kandidoval za jinou politickou stranu, tak se mítinku nezúčastnil. Prezident však obratem starostu pochválil za to, že na rozdíl od řady jiných zůstává své straně věrný i v jejích těžších časech. Pro Kdyni ostatně neměl nic než slova chvály.

„Chci vás pochválit za to, že je zde nízká nezaměstnanost, že jste vyhráli spor s církví o Farský les, že jste vyhráli spor s ministerstvem financí, které vám chtělo dát pokutu za to, že jste při výstavbě bazénu ušetřili. Za to se opravdu pokuty nedávají. Chválím vás také za to, že jste dali 3,5 milionu korun na opravu historického zchátralého domu, aby i budoucí občané Kdyně viděli, jak se ve vašem městě kdysi žilo," řekl Miloš Zeman.

 

Tiskovou konferencí v restauraci Černý orel ve Kdyni oficiálně končí návštěva Miloše Zemana v Plzeňském kraji. Děkujeme vám, že jste s námi sledovali prezidentskou návštěvu v on-line reportáži. V zítřejším vydání Deníku najdete exkluzivní rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem.

 
Naši partneři
Podporují naše projekty a aktivity
SAP
telefon +420 379 410 620-42 adresa skola@soudom.cz  bod SOU Domažlice
Prokopa Velikého 640
344 01