Soudom
Střední odborné učiliště Domažlice
Domovská stránka > O nás > EVVO > Školní rok 2013/2014 > Žáci SOU Domažlice si připomněli Mezinárodní den ptactva
Newsletter
Vložte svoji emailovou adresu a už vám neuteče žádná zpráva ze školy. Tato služba je zdarma a odběr lze kdykoliv zrušit.

Newsletter
Můžete se kdykoliv odhlásit.

Žáci SOU Domažlice si připomněli Mezinárodní den ptactva

Mezinárodní den ptactva je slaven každoročně 1. dubna již od roku 1906, kdy byla podepsána Konvence o ochraně užitečného ptactva. Výskyt ptactva je jedním z ukazatelů stavu životního prostředí. Kvalitu životního prostředí je potřebné chránit nejen pro volně žijící živočichy, ale i pro člověka samotného a pro udržitelný rozvoj naší společnosti.

Žáci se společně se svými učiteli zúčastnili dvou přednášek na téma Mezinárodní den ptactva, na kterých velmi enersolzajímavým způsobem seznámil přítomné Mgr. Jiří Kout PhD ze Západočeské univerzity v Plzni s pestrou říší ptáků a s poznatky z jejich života. Své přednášky doplnil Jiří Kout i o obrázky. Žáci tak mohli vidět a dozvědět se, jak vypadal největší plák na světě, kde žil a proč vyhynul blboun nejapný, jak vypadají supi a kondoři a proč mají holou hlavu, podle čeho se řídí na své cestě stěhovaví ptáci, jak to je s rozmnožováním pštrosa a plno dalších zajímavostí z říše ptactva. Na závěr přednášek se z reproduktorů ozýval ptačí zpěv a žáci poznávali druh zpívajícího ptáčka.  Den ptactva si žáci připomněli  i během výuky. Při občanské nauce a ekologii se vyučující zaměřili na význam ptactva pro ochranu životního prostředí, v českém jazyce si žáci připomněli lidová moudra, ve kterých se objevují ptáci a co které znamená. A tak přemýšleli proč ranní ptáče dál doskáče, zadarmo ani kuře nehrabe, proč je lepší vrabec v hrsti než holub na střeše, kdo se chlubí cizím peřím a kdo krade jako straka. Žáci také zpracovávali slohovou práci na téma: Co si ptáci vyprávějí. V cizích jazycích se žáci zaměřili na překlad přísloví a lidových moudrostí a na překlad názvů ptáků. Den ptactva byl podle zaměření připomenut i v jiných předmětech s cílem ukázat a vysvětlit žákům krásu a rozmanitost přírody, které je ptactvo součástí, a nutnost vážit si jí a chránit ji i pro další generace.

1

Naši partneři
Podporují naše projekty a aktivity
SAP
telefon +420 379 410 620-42 adresa skola@soudom.cz  bod SOU Domažlice
Prokopa Velikého 640
344 01